SMAJ12CA
Mfr.Part #
SMAJ12CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 14VWM 19.9VC DO214AC
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Reverse Breakdown Voltage :
13.3V
Type :
Zener
Termination :
SMD/SMT
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
20.1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
3.3W
Composition :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Power Rating :
400W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Clamping Voltage :
19.9V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Power :
400W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
800pF
Operating Supply Voltage :
12V
Reverse Standoff Voltage :
12V
Number of Bidirectional Channels :
1
Voltage - Rated DC :
12V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Test Current :
1mA
Series :
SMAJ
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
1μA
Max Output Current :
20.1A
2
Lead Free :
Lead Free
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Element Configuration :
Single
Height :
2.29mm
Length :
4.5mm
Polarity :
Bidirectional
Width :
2.79mm
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Supplier Device Package :
Peak Pulse Current :
20.1A
Power - Peak Pulse :
400W
Breakdown Voltage :
13.3V
Bidirectional Channels :
1
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Direction :
Bidirectional
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
Tape and Reel (TR)
Max Surge Current :
20.1A
Max Breakdown Voltage :
14.7V
Number of Channels :
Number of Elements :
Power Dissipation :
400W