SMAJ110A
Mfr.Part #
SMAJ110A
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 128.5VWM 177VC DO214AC
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
110V
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Series :
SMAJ
Voltage - Rated DC :
110V
Test Current :
1mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
400W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
122V
Power Rating :
400W
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Max Surge Current :
2.3A
Peak Pulse Current :
2.3A
Height :
2.29mm
Number of Channels :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Power - Peak Pulse :
400W
Max Operating Temperature :
150°C
Clamping Voltage :
177V
1 (Unlimited)
Width :
2.79mm
Length :
5.28mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.3A
Composition :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Breakdown Voltage :
122V
Published :
Leakage Current :
1μA
Termination :
SMD/SMT
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
110V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
177V
Number of Unidirectional Channels :
Lead Free :
Lead Free
Operating Supply Voltage :
110V