SM4527FT25L0
Mfr.Part #
SM4527FT25L0
Package / Case
4527 J-Lead
Description
RES, WW, 4527, 0.025 OHM, 1%, 2W
Tolerance :
±1%
Package / Case :
4527 J-Lead
Size Code :
Subcategory :
Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 275°C
Ratings :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Application :
High Temperature
Package :
Digi-Reel?
Length :
11.56 mm
Product Type :
Wirewound Resistors
Series :
SM
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Terminations :
2
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.230" (5.84mm)
Temperature Coefficient :
Supplier Device Package :
SMD, Stand Off
Width :
6.86 mm
Technology :
Wire Wound
Product Status :
Active
Power (Watts) :
2W
Resistance :
25 mOhms
Power Rating :
2 W
Height :
5.46 mm
Size / Dimension :
0.475" L x 0.270" W (12.07mm x 6.86mm)
Features :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Maximum Operating Temperature :
+ 275 C
Datasheets
SM4527FT25L0
Stackpole Electronics, Inc. SM4527FT25L0
SM Series, Wirewound, 25 mOhms, 2W, ±1%, -55°C ~ 275°C