SLD20S-1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLD20S-1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC VERT 20POS 1.25MM PCB
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Packaging :
Tray
Housing Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Current Rating :
1A
Total Number of Contacts :
20
Contact Location :
Top
Voltage - Rated :
200V
Pitch :
0.049 1.25mm
Length :
32.75mm
Termination :
Kinked Pin
Height Above Board :
0.315 8.00mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
20
Cable End Type :
Straight
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Contact Gender :
Male
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Locking Feature :
Slide Lock
Series :
SLD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flammability Rating :
UL94 V-0
DIN Conformance :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Actuator Material :
Contact Finish :
Tin
Depth :
7mm
Housing Color :
Black
MIL Conformance :
Mixed Contacts :
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
Through Hole
IEC Conformance :
Number of Rows :
1
Contact Material :
Phosphor Bronze
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Datasheets
SLD20S-1LF
SLD Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tray 0.049 1.25mm Kinked Pin 20 Positions Through Hole Tin