SLD24-18-B
Mfr.Part #
SLD24-18-B
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
P600, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Package / Case :
P600, Axial
Factory Lead Time :
11 Weeks
Peak Pulse Current :
131.1A
Breakdown Voltage :
25V
Number of Channels :
1
Termination :
Axial
Power Line Protection :
No
Published :
Reverse Standoff Voltage :
24V
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Bidirectional Channels :
1
Operating Supply Voltage :
24V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Supplier Device Package :
P600
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
Packaging :
Bulk
Polarity :
Bidirectional
Peak Pulse Power :
5kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
131.1A
Series :
Automotive, AEC-Q101, SLD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
61A
Max Operating Temperature :
175°C
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Bidirectional Channels :
Clamping Voltage :
38.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
38.9V