SL500-8/208+LXI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SL500-8/208+LXI
Manufacturer
Magna-Power Electronics
Description
POWER SUPPLY PROGRAMED DC 4 KW 0
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Magna-Power Electronics
Product Category :
Number of Characters :
3.5, 4
Current - Output :
0A~8A
Ripple :
220mV rms
Power (Watts) :
4000W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter :
0.2%
Voltage Regulation - Line :
0.004%
Voltage Regulation - Load :
0.01%
Current Regulation - Line :
0.02%
Size / Dimension :
24.000Lx19.000W x 1.720 H 609.60mmx482.60mmx44.50mm
Weight :
35lbs 15.9kg
Current Regulation - Load :
0.04%
Type :
Rack Mount (AC to DC)
Display Type :
LED
Voltage - Supply :
208VAC
Series :
SL
Voltage - Output :
0V~500VDC