SI4682-A10-GMR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SI4682-A10-GMR
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
Package / Case
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
RF RCVR FM 76MHZ-108MHZ 48QFN
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Product Category :
RF Receivers
Voltage - Supply :
1.8V
Applications :
Cell Phones, Media Players
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Rate (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Interface Type :
I2C, SPI
Data Interface :
I²C, SPI
Sensitivity :
Antenna Connector :
PCB, Surface Mount
Operating Supply Voltage :
1.8 V
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
SI4682
Dimensions :
7 mm x 7 mm x 0.85 mm
Supplier Device Package :
48-QFN (7x7)
Frequency :
76MHz ~ 108MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Packaging :
Reel
Modulation or Protocol :
FM
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Current - Receiving :
Memory Size :
Type :
Single Chip Digital Receiver
Product Status :
Active
Datasheets
SI4682-A10-GMR
Skyworks Solutions, Inc. SI4682-A10-GMR
RF Receiver 1.8V -40°C ~ 85°C I²C, SPI PCB, Surface Mount 76MHz ~ 108MHz - - - 48-VFQFN Exposed Pad
SI4682-A10-GMR Overview
In the package 48-VFQFN Exposed Pad, there is a version of RF Receiver.Reel is the package of RF transmitter and receiver format.In this RF Receiver, the supply voltage is 1.8V.In Cell Phones, Media Players, it is primarily used.This device works well at 76MHz ~ 108MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency.
SI4682-A10-GMR Features
48-VFQFN Exposed Pad package
76MHz ~ 108MHz
SI4682-A10-GMR Applications
There are a lot of Skyworks Solutions, Inc.
SI4682-A10-GMR RF Receivers applications.
  • Sensors
  • GSM
  • WCDMA
  • TD-SCDMA
  • Optical transmission devices
  • Measuring for data transmission
  • Radio communication equipment
  • Measuring instruments
  • Cellular infrastructure
  • Microwave radios
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD