SC39-11SRWA
Mfr.Part #
SC39-11SRWA
Manufacturer
Kingbright
Package / Case
10-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL RED 10DIP
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
Luminous Intensity :
17 mcd
Min Operating Temperature :
-40°C
Power Consumption :
75mW
Package / Case :
10-DIP (0.300, 7.62mm)
Height :
13.0048mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Additional Feature :
IC COMPATIBLE
Forward Current :
20mA
Size / Dimension :
0.512 Hx0.394W x 0.276 D 13.00mmx10.00mmx7.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Red
Common Pin :
Common Cathode
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Characters :
1
Digit/Alpha Size :
0.39 10.00mm
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation-Max :
75mW
Operating Supply Voltage :
1.85V
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
Element Configuration :
Common Cathode
Millicandela Rating :
17mcd
Optoelectronic Device Type :
SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY
Published :
Wavelength - Peak :
660nm
Display Type :
7-Segment
Number of Pins :
10
Datasheets
SC39-11SRWA
Introducing Kingbright SC39-11SRWA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:10-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:10, SC39-11SRWA pinout, SC39-11SRWA datasheet PDF, SC39-11SRWA amp .Beyond Kingbright SC39-11SRWA ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.