SC39-12SURKWA
Mfr.Part #
SC39-12SURKWA
Manufacturer
Kingbright
Package / Case
10-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL RED 10DIP
Stock
976
In Stock :
976
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.95V
Number of Segments :
7
Min Operating Temperature :
-40°C
Digit/Alpha Size :
0.39 10.00mm
Common Pin :
Common Cathode
Luminous Intensity :
46 mcd
Forward Current-Max :
0.03A
Character Height :
9.9mm
Size / Dimension :
0.512 Hx0.394W x 0.276 D 13.00mmx10.00mmx7.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Common Cathode
Package / Case :
10-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Functions :
1
Wavelength - Peak :
645nm
Max Operating Temperature :
85°C
Published :
2013
Display Type :
7-Segment
Power Dissipation-Max :
75mW
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tube
Character Width :
6.2mm
Current - Test :
20mA
ECCN Code :
EAR99
Color :
Red
Mount :
Through Hole
Height :
13.0048mm
Number of Characters :
1
Datasheets
SC39-12SURKWA
Introducing Kingbright SC39-12SURKWA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:10-DIP (0.300, 7.62mm), SC39-12SURKWA pinout, SC39-12SURKWA datasheet PDF, SC39-12SURKWA amp .Beyond Kingbright SC39-12SURKWA ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.