SC39-11CGKWA
Mfr.Part #
SC39-11CGKWA
Manufacturer
Kingbright
Package / Case
10-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL GRN 10DIP
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
Package / Case :
10-DIP (0.300, 7.62mm)
Luminous Intensity :
21 mcd
Size / Dimension :
0.512 Hx0.394W x 0.276 D 13.00mmx10.00mmx7.00mm
Number of Functions :
1
Common Pin :
Common Cathode
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.1V
Height :
13.0048mm
Display Type :
7-Segment
Element Configuration :
Common Cathode
Mount :
Through Hole
Character Height :
9.9mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Green
Max Operating Temperature :
85°C
Forward Current :
20mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Characters :
1
Digit/Alpha Size :
0.39 10.00mm
Millicandela Rating :
21mcd
ECCN Code :
EAR99
Character Width :
6.2mm
Wavelength - Peak :
574nm
Number of Segments :
7
Packaging :
Tube
Power Dissipation-Max :
75mW
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
SC39-11CGKWA
Introducing Kingbright SC39-11CGKWA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:10-DIP (0.300, 7.62mm), SC39-11CGKWA pinout, SC39-11CGKWA datasheet PDF, SC39-11CGKWA amp .Beyond Kingbright SC39-11CGKWA ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.