SC30G503W
Mfr.Part #
SC30G503W
Manufacturer
Amphenol Thermometrics
Package / Case
Bead
Description
THERMISTOR NTC 50KOHM 4252K BEAD
Manufacturer :
Amphenol Thermometrics
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Resistance in Ω @ 25°C :
50k
Packaging :
Bulk
Lead Length :
1.50 38.00mm
Series :
SC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance Tolerance :
±0.2°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
B25/85 :
4252K
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power - Max :
30mW
Package / Case :
Bead
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
SC30G503W
SC Series 50k -40°C~105°C 4252K Bulk
SC30G503W Overview
Usually, NTC thermistors are packaged in a Bulk. Bead includes it for your convenience. When using NTC thermistors, the resistance tolerance must be ±0.2°C. It is recommended that NTC thermistors be set at -40°C~105°C to ensure reliable performance. NTC thermistors set a maximum power of 30mW.
SC30G503W Features
Package/Case: Bulk
SC Series
Operating Temperature: -40°C~105°C