SC30101KT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SC30101KT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 149MA 8 OHM TH
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
SC30, Sigma Inductors
DC Current :
149mA
Frequency - Self Resonant :
13MHz
Mount :
Through Hole
Color :
Yellow
Package / Case :
Axial
Current Rating :
149mA
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.165Diax0.394L 4.20mmx10.00mm
Military Standard :
Not
ELV :
Compliant
Published :
Inductance Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
25 Weeks
Tolerance :
±10%
Termination :
Radial
Inductance :
100μH
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
25mm
Core Material :
Ferrite
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Test Frequency :
2.5MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.8mm
Current :
239mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Q Factor :
25
Max DC Current :
149mA
Mounting Type :
Through Hole
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Shielding :
No
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Construction :
Flame Retardant
Inductor Application :
RF INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
8Ohm Max
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
8Ohm
Voltage - Rated AC :
700V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Datasheets
SC30101KT
TE Connectivity AMP Connectors SC30101KT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD