SBS75GBRN-BK
Mfr.Part #
SBS75GBRN-BK
Description
SBS75G HSG/SP BROWN
Stock
248
In Stock :
248
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Note :
Contacts Not Included
Package :
Bulk
Product :
Housings
Housing Material :
Side to Side
Pitch :
Contact Plating :
Accessory Type :
Features :
Thread Size :
Series :
SBS? 75G
Contact Material :
Current Rating :
110 A
Number of Rows :
1
IP Rating :
IP20
Product Status :
Active
Color :
Brown
Spring Retention
Row Spacing :
Contact Type :
Non-Gendered
Voltage Rating :
600 V
Current Rating (Amps) :
110 A
Termination Style :
Datasheets
SBS75GBRN-BK
Anderson Power Products SBS75GBRN-BK
    CLAMP, CABLE, SBS MINI, GRAY
    SAF-D-GRID PLUG & C20 14 AWG SJT
    SDG400 T-LATCH PLUG SINGLE END S
  • Molex
    CONN HSG RCPT 2POS 7.50MM BLACK