SBS75GBLK-BK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SBS75GBLK-BK
Manufacturer
Anderson Power Products
Description
SBS75G HOUSING/SP BLK
Manufacturer :
Anderson Power Products
Product Category :
Blade Type Power Connector Housings
Factory Lead Time :
6 Weeks
Color :
Black
Contact Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
110A
Connector Type :
Non-Gendered
Published :
Number of Positions :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
105A
Number of Rows :
1
Series :
SBS® 75G
Termination :
Wire
Material - Insulation :
Polycarbonate (PC)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Spring Retention
Stacking Direction :
Side to Side
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Note :
Contacts Not Included
Voltage - Rated :
600V
Datasheets
SBS75GBLK-BK
Anderson Power Products SBS75GBLK-BK
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    SDG400 T-LATCH PLUG SINGLE END 2
    CLAMP, CABLE, SBS MINI, GRAY
    SAF-D-GRID PLUG & C20 14 AWG SJT
    SDG400 T-LATCH PLUG SINGLE END S
Catalog related products
    PP15/45-HOUSING W/SPG-BLACK
    PP15/45-HOUSING W/SPG-WHITE
    PP15/45-HOUSING W/SPG-RED
  • Molex
    SUPERSABRE RCPT HSG V0 2CKT
  • Molex
    CONN HSG RCPT 2POS 7.50MM BLACK