SBS75GBLU-BK
Mfr.Part #
SBS75GBLU-BK
Description
SBS75G HSG/SP BLUE
Stock
240
In Stock :
240
Current Rating (Amps) :
110 A
Product Type :
Heavy Duty Power Connectors
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Contact Material :
Subcategory :
Power Connectors
Pitch :
Contact Termination :
Crimp
Package :
Bulk
Tradename :
SBS
Contact Plating :
Number of Rows :
1
Contact Type :
3
Features :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Angle :
Straight
Note :
Contacts Not Included
Termination Style :
Crimp
Product Category :
Heavy Duty Power Connectors
Material - Insulation :
Polycarbonate (PC)
Product :
Housings
Row Spacing :
IP Rating :
IP20
Thread Size :
Housing Material :
Polycarbonate (PC)
Current Rating :
110 A
Side to Side
RoHS :
Details
Voltage Rating :
600 V
Brand :
Accessory Type :
Color :
Blue
Product Status :
Active
Datasheets
SBS75GBLU-BK
Anderson Power Products SBS75GBLU-BK
    CLAMP, CABLE, SBS MINI, GRAY
    SAF-D-GRID PLUG & C20 14 AWG SJT
    SDG400 T-LATCH PLUG SINGLE END S
  • Molex
    CONN HSG RCPT 2POS 7.50MM BLACK