S4EB-L2-12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S4EB-L2-12V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 12V
Stock
371
In Stock :
371
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Voltage (DC) :
12V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Resistance :
720Ohm
Series :
S
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Operate Time :
15ms
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
HTS Code :
Packing Method :
Box
Factory Lead Time :
10 Weeks
Seal Rating :
Sealed - Fully
Package / Case :
DIP
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Termination :
PC Pin
Operating Temperature :
-55°C~65°C
Length :
28mm
Mount :
Through Hole
Contact Form :
4PST-NO (4 Form A)
ECCN Code :
EAR99
Coil/Input Supply Type :
DC
Packaging :
Tube
Power Consumption :
200mW
Coil Power :
200mW
Voltage - Rated AC :
250V
Switching Voltage :
250VAC 48VDC -Max
Throw Configuration :
4PST
Coil Voltage :
12VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Pins :
12
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Lead Free :
Lead Free
Depth :
12mm
Mounting Type :
Through Hole
Contact (DC) Max Rating R Load :
3A@48VDC
Relay Action :
LATCHED
Body Height :
10mm
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Termination Style :
PC Pin
Published :
2002
Contact Rating (Current) :
4A
Coil Current :
16.7mA
Max Voltage Rating (DC) :
48V