S4EB-L-12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S4EB-L-12V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
DIP
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 12V
Stock
58
In Stock :
58
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~65°C
Relay Action :
LATCHED
Max Voltage Rating (DC) :
48V
Body Height :
10mm
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Power Consumption :
200mW
Coil Resistance :
720Ohm
Throw Configuration :
4PST
Coil Type :
Latching, Single Coil
Operate Time :
15ms
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Termination :
PC Pin
Number of Pins :
12
Length :
28mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
PC Pin
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Coil Current :
16.7mA
Coil Voltage :
12VDC
Seal Rating :
Sealed - Fully
ECCN Code :
EAR99
Switching Voltage :
250VAC 48VDC -Max
Coil Voltage (DC) :
12V
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Form :
4PST-NO (4 Form A)
Published :
2003
Voltage - Rated AC :
250V
Contact Rating (Current) :
4A
Depth :
12mm
Package / Case :
DIP
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Contact (DC) Max Rating R Load :
3A@48VDC