S29PL032J55BAI120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S29PL032J55BAI120
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
48-VFBGA
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 32MBIT PARALLEL 48FBGA
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
ECCN Code :
3A991.B.1.A
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Interface :
Parallel
Access Time (Max) :
55 ns
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Sectors/Size :
Address Bus Width :
21b
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Data Polling :
yes
Height Seated (Max) :
1mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Pitch :
0.8mm
Package / Case :
48-VFBGA
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Write Cycle Time - Word, Page :
55ns
Density :
32 Mb
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Toggle Bit :
yes
Organization :
2MX16
Command User Interface :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
PL-J
Sector Size :
4K32K
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
HTS Code :
Number of Functions :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Standby Current-Max :
0.000005A
Packaging :
Tray
Power Supplies :
3/3.3V
Programming Voltage :
3V
Memory Type :
Non-Volatile
Page Size :
8words
Number of Terminations :
48
Common Flash Interface :
Mount :
Surface Mount
Memory Size :
32Mb 2M x 16
Word Size :
16b
Nominal Supply Current :
55mA
JESD-609 Code :
e0
Memory Format :
Flash
Supply Voltage :
3V
Number of Pins :
48
Radiation Hardening :
No
Length :
8.15mm