RVB0G151MNG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RVB0G151MNG
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
PCB, Surface Mount
Case Code (Metric) :
Height :
2.8mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Type :
Polymer
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
150µF
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
0.12 %
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
4V
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Ripple Current :
2.8A
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Leakage Current :
700µA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Polar
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
1000 hours
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Series :
FPCAP, VB
Datasheets
RVB0G151MNG
Nichicon RVB0G151MNG
150μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.118 3.00mm Tape & Reel (TR) 15mOhm FPCAP, VB Surface Mount Polymer General Purpose