RSS1C101MCN1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RSS1C101MCN1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
2.49A @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
2.49A
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
0.256Lx0.256W 6.50mmx6.50mm
Series :
FPCAP, RSS
Leakage Current :
700µA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric Material :
ALUMINUM (DRY/SOLID)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height :
5.7mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm
Life (Hours) :
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current @ Low Frequency :
249mA @ 120Hz
Capacitance :
100μF
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
0.12 %
Type :
Polymer
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Diameter :
6.3mm
Ripple Current (AC) :
2.49A
Lead Free :
Lead Free
Published :
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RSS1C101MCN1GS
Nichicon RSS1C101MCN1GS
100μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Tape & Reel (TR) 24mOhm FPCAP, RSS Surface Mount Polymer General Purpose