RR71C151MDN1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RR71C151MDN1
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V T/H
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
120μA
Packing Method :
Tape
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current @ Low Frequency :
610mA @ 120Hz
Type :
Polymer
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
6.1A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
150µF
Package / Case :
Radial, Can
HTS Code :
Polarity :
POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Series :
FPCAP, RR7
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
0.06 %
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
6.1A @ 100kHz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
2009
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±20%
Height :
12.5mm
Datasheets
RR71C151MDN1
Nichicon RR71C151MDN1
150μF ±20% Radial, Can 0.551 14.00mm Bulk 7mOhm FPCAP, RR7 Through Hole Polymer General Purpose