RQ73C1E1K5BTDF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RQ73C1E1K5BTDF
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RQ 0402 1K5 0.1% 10PPM 1K RL
Stock
690
In Stock :
690
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Resistance :
1.5 kOhm
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Composition :
Thin Film
Resistance Tolerance :
0.1
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Tolerance :
0.1 %
Technology :
Thin Film
TE Connectivity
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
0.3 mm
Series :
RQ73
Resistor Type :
PRECISION
Length :
1 mm
Product Length :
1 mm
Packaging :
Cut Tape
Ratings :
AEC-Q200
Voltage Rating :
50 V
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
AEC-Q200 Qualified
Temperature Coefficient :
10 ppm/°C
Supplier Device Package :
0402
Product Type :
Thin Film Resistors
Subcategory :
Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
0.0625 W
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
Precision Automotive Thin Film SMD
Number of Terminations :
2
Product Width :
0.5 mm
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Qualification :
AEC-Q200
Width :
0.5 mm
Datasheets
RQ73C1E1K5BTDF
TE Connectivity AMP Connectors RQ73C1E1K5BTDF
Precision RQ73 Series, Thin Film, 1.5 kOhm, 0.063W, 1/16W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C