RNU1C331MDN1PX
Mfr.Part #
RNU1C331MDN1PX
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V T/H
Aluminum - Polymer Capacitors
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm
Length :
11.5mm
HTS Code :
Leakage Current :
1.056mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
610mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
FPCAP, RNU
Lead Pitch :
3.5052mm
Polarity :
Polar
Type :
Polymer
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
6.1A
Terminal Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ High Frequency :
6.1A @ 100kHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
16V
Diameter :
8mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Datasheets
RNU1C331MDN1PX
Nichicon RNU1C331MDN1PX
330μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Tape & Box (TB) 8mOhm FPCAP, RNU Through Hole Polymer General Purpose