RMC54MMST
Mfr.Part #
RMC54MMST
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
CONN CARDEDGE MALE 108POS 0.100
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Edgeboard Connectors
Contact Type :
Contact Finish :
Gold
Bidirectional Channels :
1
Features :
Color :
Black
Contact Material :
Phosphor Bronze
Termination :
Solder
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
54V
Number of Rows :
2
Type :
Zener
Number of Positions/Bay/Row :
54
Material - Insulation :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Power Line Protection :
No
Flange Feature :
Flush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Series :
SA
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Power - Peak Pulse :
500W
Pitch :
0.100 (2.54mm)
Base Product Number :
RMC54
Package :
Bulk
Number of Positions :
108
Card Thickness :
0.062 (1.57mm)
Applications :
Telecom
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Obsolete
Card Type :
Fits Female Edgecards
Capacitance @ Frequency :
Read Out :
Dual
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
87.1V
Datasheets
RMC54MMST
Male Black 0.100 (2.54mm) Phosphor Bronze 2 Rows Solder Gold 108 Positions Polyphenylene Sulfide (PPS)