RMC17SAAN
Mfr.Part #
RMC17SAAN
Description
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
Number of Positions :
17
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
RMC17SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 17-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height