RM40N100LD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RM40N100LD
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 40A TO252-2
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
40A (Tc)
Packaging :
Case - TO-252
Power Dissipation (Max) :
140W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100 V
Vgs (Max) :
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3400 pF @ 30 V
Series :
Supplier Device Package :
TO-252-2
Rectron
FET Type :
N-Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
17mOhm @ 28A, 10V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
RoHS :
Y
FET Feature :
Capacitance :
Input Capacitance (Ciss) - 3400pF
Voltage :
Vdss - 100V
Package / Case :
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Datasheets
RM40N100LD
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM40N100LD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ), Voltage:Vdss - 100V, Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63, RM40N100LD pinout, RM40N100LD datasheet PDF, RM40N100LD amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM40N100LD ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rectron USA RM40N100LD
N-Channel Case - TO-252 17mOhm @ 28A, 10V ±20V 3400 pF @ 30 V 100 V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
RM40N100LD Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 3400 pF @ 30 V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 100 V.
RM40N100LD Features
a 100 V drain to source voltage (Vdss)