RM18P100HDE
Mfr.Part #
RM18P100HDE
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 100V 18A TO263-2
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs (Max) :
±20V
Supplier Device Package :
TO-263-2
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
Power Dissipation (Max) :
70W (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Series :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
18A (Tc)
FET Feature :
Mounting Type :
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100 V
Package / Case :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1300 pF @ 25 V
FET Type :
P-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
100mOhm @ 16A, 10V
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RM18P100HDE
Rectron USA RM18P100HDE
P-Channel 100mOhm @ 16A, 10V ±20V 1300 pF @ 25 V 100 V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
RM18P100HDE Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 1300 pF @ 25 V.In order to operate this transistor, a voltage of 100 V is needed from the drain to the source (Vdss).
RM18P100HDE Features
a 100 V drain to source voltage (Vdss)