RM16SE0K
Mfr.Part #
RM16SE0K
Description
CONN PIN 16-20AWG GOLD SLDR CUP
Stock
560
In Stock :
560
Multi Purpose
Type :
Machined
Wire Gauge :
16-20 AWG
Wire/Cable Gauge :
16 AWG
Contact Finish Thickness :
16.0μin 0.41μm
Contact Termination :
Solder Cup
Contact Finish :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Wire Gauge (Max) :
20 AWG
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
13A
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
CABLE
Contact Resistance :
3mOhm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Wire Gauge (Min) :
16 AWG