RM16M23D28
Mfr.Part #
RM16M23D28
Description
CONN PIN 16-20AWG GOLD CRIMP
Multi Purpose
Contact Plating :
Gold
Contact Gender :
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Pin or Socket :
Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Wire/Cable Gauge :
-16 AWG
Factory Lead Time :
14 Weeks
Current Rating :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Termination :
Crimp
Wire Gauge :
16-20 AWG
Mount :
CABLE
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness :
29.5μin 0.75μm
Series :
Trim Trio® RM/RC
Type :
Machined
Length :
26.2mm
Wire Gauge (Max) :
20 AWG