RM16M25K
Mfr.Part #
RM16M25K
Description
CONN PIN 16-20AWG GOLD CRIMP
Wire/Cable Gauge :
16 AWG
Wire Gauge (Max) :
18 AWG
Contact Finish Thickness :
16.0μin 0.41μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
15A
Contact Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Wire Gauge :
16-20 AWG
Pin
Length :
26.2mm
Type :
Machined
Wire Gauge (Min) :
16 AWG