RM120N30DF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RM120N30DF
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
8-PowerVDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CHANNEL 30V 120A 8DFN
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package / Case :
8-PowerVDFN
Rectron
Capacitance :
Input Capacitance (Ciss) - 3550pF
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Product Status :
Active
Power Dissipation (Max) :
75W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
2.35mOhm @ 60A, 10V
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs (Max) :
±20V
Packaging :
Case - DFN
Voltage :
Vdss - 30V
FET Feature :
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.2V @ 250µA
Package :
Tape and Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30 V
Series :
RoHS :
Y
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A (Tc)
Supplier Device Package :
8-DFN (5x6)
FET Type :
N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4200 pF @ 15 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheets
RM120N30DF
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM120N30DF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-PowerVDFN, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:Vdss - 30V, Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ), RM120N30DF pinout, RM120N30DF datasheet PDF, RM120N30DF amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM120N30DF ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rectron USA RM120N30DF
N-Channel Case - DFN 2.35mOhm @ 60A, 10V ±20V 4200 pF @ 15 V 30 V 8-PowerVDFN
RM120N30DF Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 4200 pF @ 15 V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 30 V.
RM120N30DF Features
a 30 V drain to source voltage (Vdss)