RF18N2R2B251CT
Mfr.Part #
RF18N2R2B251CT
Description
MLCC 2.2PF 250V NPO 0603
RF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
0.8 mm
Tolerance :
0.1pF
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Walsin
Capacitance Value :
2.2pF
Packaging :
Tape and Reel
Details
Product Depth (mm) :
0.8
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Termination Style :
Pad
Product Length (mm) :
1.6
Voltage :
250VDC
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Dielectric :
C0G
Microwave Application :
yes
Case Style :
Ceramic Chip
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
ECCN (US) :
EAR99
Capacitance :
2.2 pF
Product Type :
Ceramic Capacitors
Number of Terminals :
2
Construction :
Flat
Product Height (mm) :
0.8
Length :
1.6 mm
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Width :
0.8 mm
Mounting :
Surface Mount
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
RF18N2R2B251CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology RF18N2R2B251CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor, Package / Case:0603, Voltage:250VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, RF18N2R2B251CT pinout, RF18N2R2B251CT datasheet PDF, RF18N2R2B251CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology RF18N2R2B251CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology RF18N2R2B251CT
RF 2.2 pF 250V Ceramic Capacitor 0.1pF C0G, NP0 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603