RF185A2JEGB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RF185A2JEGB
Manufacturer
Bulgin
Description
CONN 1.85MM JACK FLNG MNT
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Cable Group :
Body Finish :
Subcategory :
RF Interconnects
Contact Termination :
Compression
Base Product Number :
RF185
Voltage Rating :
150 V
Housing Color :
Silver
RF Series :
1.85 mm
Ingress Protection :
Connector Style :
1.85mm
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Body Material :
Stainless Steel
Impedance :
50Ohm
Center Contact Plating :
Orientation :
Straight
Product Type :
RF Connectors / Coaxial Connectors
Packaging :
Bulk
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Shield Termination :
Screw
Package :
Bulk
Series :
Connector Type :
Jack, Female Socket
Brand :
Product Status :
Active
Insertion Loss :
Includes :
Number of Ports :
1
Mating Cycles :
500
Frequency - Max :
65 GHz
Dielectric Material :
Polyetherimide (PEI)
Product Category :
Fastening Type :
Threaded
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
RF185A2JEGB
Bulgin RF185A2JEGB
Jack, Female Socket Threaded 50Ohm Bulk 1.85mm Compression 1 Port Polyetherimide (PEI) -40°C ~ 85°C