RF18N270F251CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RF18N270F251CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 27PF 250V NPO 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product :
RF Microwave / High Q
Type :
Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Ratings :
Termination :
Standard
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Length :
1.6 mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±1%
Capacitance :
27 pF
Packaging :
MouseReel
Height :
0.8 mm
Class :
Class 1
Walsin
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
RF
Brand :
Walsin
Width :
0.8 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Subcategory :
Capacitors
Lead Style :
Dielectric :
C0G (NP0)
Datasheets
RF18N270F251CT
Walsin Technology RF18N270F251CT
RF 27 pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
RF18N270F251CT Overview
Ceramic capacitor is 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
RF18N270F251CT Features
a size/dimension of 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)