RF18N1R1A251CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RF18N1R1A251CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1.1PF 250V NPO 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Width :
0.8 mm
Termination :
Standard
Series :
RF
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Class :
Class 1
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Walsin
Brand :
Walsin
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Tolerance :
±0.05pF
Height :
0.8 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G (NP0)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Product :
RF Microwave / High Q
Packaging :
MouseReel
Lead Spacing :
Length :
1.6 mm
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance :
1.1 pF
Datasheets
RF18N1R1A251CT
Walsin Technology RF18N1R1A251CT
RF 1.1 pF 250V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
RF18N1R1A251CT Overview
Ceramic capacitor is 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
RF18N1R1A251CT Features
a size/dimension of 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)