RF18N150G251CT
Mfr.Part #
RF18N150G251CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 15PF 250V NPO 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Construction :
Flat
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Packaging :
Tape and Reel
Product :
RF Microwave / High Q
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Spacing :
Microwave Application :
yes
Case Style :
Ceramic Chip
Voltage - Rated :
250V
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Failure Rate :
Voltage :
250VDC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package / Case :
Length :
1.6 mm
Product Height (mm) :
0.8
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Product Status :
Active
Walsin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
RF
Termination :
Standard
Class :
Class 1
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Product Depth (mm) :
0.8
Number of Terminals :
2
Capacitance :
15 pF
Tolerance :
2%
Height :
0.8 mm
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Subcategory :
Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Lead Style :
Brand :
Walsin
Capacitance Value :
15pF
Height - Seated (Max) :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Length (mm) :
1.6
Termination Style :
Pad
Dielectric :
C0G
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Type :
Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings :
RoHS :
Details
Datasheets
RF18N150G251CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology RF18N150G251CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250VDC, Package / Case:0603, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor, RF18N150G251CT pinout, RF18N150G251CT datasheet PDF, RF18N150G251CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology RF18N150G251CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology RF18N150G251CT
RF 15 pF 250V Ceramic Capacitor 2% C0G, NP0 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603