RC5025F1053CS
Mfr.Part #
RC5025F1053CS
Description
RES 105K OHM 1% 2/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
105kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.66W
Tolerance :
1%
Operating Temperature (Max) :
125°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Additional Feature :
PRECISION
Voltage - Rated DC :
200V
Power Rating :
667mW
Package / Case :
Rated Temperature :
70°C
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Datasheets
RC5025F1053CS
Samsung Electro-Mechanics RC5025F1053CS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 105kOhm, 1%,