RC5025F1023CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC5025F1023CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
RES 102K OHM 1% 2/3W 2010
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Chip
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
PRECISION
Power Rating :
667mW
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
1%
Operating Temperature (Max) :
125°C
Resistance :
102kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
200V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Temperature :
70°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.66W
Datasheets
RC5025F1023CS
Samsung Electro-Mechanics RC5025F1023CS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 102kOhm, 1%,