RC5025F102CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC5025F102CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
RES 1K OHM 1% 2/3W 2010
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Number of Terminations :
2
Construction :
Chip
Packing Method :
TR, 7 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.67W
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
200V
Power Rating :
667mW
Resistance :
1kOhm
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Tolerance :
1%
Operating Temperature (Max) :
125°C
Datasheets
RC5025F102CS
Samsung Electro-Mechanics RC5025F102CS
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 1kOhm, 1%,