RBR3LAM60BTR
Mfr.Part #
RBR3LAM60BTR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDTM
Stock
41
In Stock :
41
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Output Current-Max :
3A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
60V
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Operating Temperature (Max) :
150°C
Reverse Current-Max :
150μA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Pbfree Code :
SILICON
Forward Current :
3A
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
560mV @ 3A
Dual
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 60V
Datasheets
RBR3LAM60BTR
ROHM Semiconductor RBR3LAM60BTR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 560mV @ 3A 150°C Max 150μA @ 60V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-128 Surface Mount
RBR3LAM60BTR Overview
A value of 3A is the maximum forward current that can be allowed.At maximum reverse current, 150μA is reached.Phase diode rectifier is possible to produce a maximum output current by setting the output current to 3A.
RBR3LAM60BTR Features
A maximum reverse current of 150μA
3A is the maximum value
RBR3LAM60BTR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RBR3LAM60BTR applications of single-phase diode rectifier.
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB