RBR2MM30BTR
Mfr.Part #
RBR2MM30BTR
Package / Case
SOD-123F
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 2A PMDU
Stock
205
In Stock :
205
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Diode Type :
Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
490mV @ 2A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Package / Case :
SOD-123F
Application :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Published :
2017
Reverse Current-Max :
80μA
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Number of Phases :
1
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
80μA @ 30V
Average Rectified Current :
2A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
30A
Operating Temperature (Max) :
150°C
Configuration :
Single
HTS Code :
Output Current-Max :
2A
Packaging :
Cut Tape (CT)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Terminal Form :
Flat
Additional Feature :
High Reliability
Number of Terminations :
2
Datasheets
RBR2MM30BTR
ROHM Semiconductor RBR2MM30BTR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 490mV @ 2A 150°C Max 80μA @ 30V 2-Termination Cut Tape (CT) SOD-123F Surface Mount
RBR2MM30BTR Overview
Devices like this have an average rectified current of 2A volts.When the maximum reverse current is permrectifierted, rectifier reaches 80μA.Output current maximum is 2A.
RBR2MM30BTR Features
an average rectified current of 2A volts
A maximum reverse current of 80μA
2A is the maximum value
RBR2MM30BTR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RBR2MM30BTR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB