RBR2LAM60BTFTR
Mfr.Part #
RBR2LAM60BTFTR
Package / Case
SOD-128
Description
AUTOMOTIVE SCHOTTKY BARRIER DIOD
Stock
357
In Stock :
357
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Series :
Automotive, AEC-Q101
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
High Reliability
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
60V
Package / Case :
SOD-128
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Diode Type :
Schottky
Operating Temperature (Max) :
150°C
Reverse Current-Max :
150μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 60V
Number of Phases :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current-Max :
2A
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Forward Current :
2A
Forward Voltage-Max :
0.52V
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Flat
Application :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
RBR2LAM60BTFTR
ROHM Semiconductor RBR2LAM60BTFTR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 150μA @ 60V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-128 Surface Mount
RBR2LAM60BTFTR Overview
Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 2A.As soon as the reverse current maximum has been reached, 150μA is reached.Using the output current as an example, 2A is the maximum value.
RBR2LAM60BTFTR Features
A maximum reverse current of 150μA
2A is the maximum value
RBR2LAM60BTFTR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RBR2LAM60BTFTR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB