RB550VM-40TE-17
Mfr.Part #
RB550VM-40TE-17
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Datasheet
Download
Description
RB550VM-40 IS LOW VF
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Max) :
150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40μA @ 40V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
2
Published :
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Configuration :
Single
Additional Feature :
High Reliability
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
510mV @ 200mA
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Flat
Current - Average Rectified (Io) :
200mA
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
40V
Diode Type :
Schottky
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Surface Mount :
yes
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Output Current-Max :
0.2A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
HTS Code :
Datasheets
RB550VM-40TE-17
ROHM Semiconductor RB550VM-40TE-17
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 510mV @ 200mA 150°C Max 40μA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) SC-90, SOD-323F Surface Mount
RB550VM-40TE-17 Overview
Output current maximum is 0.2A.
RB550VM-40TE-17 Features
0.2A is the maximum value
RB550VM-40TE-17 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB550VM-40TE-17 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB