RB168MM-40TR
Mfr.Part #
RB168MM-40TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOD-123F
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDU
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Mounting Type :
Surface Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Output Current-Max :
1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Average Rectified Current :
1A
Package / Case :
SOD-123F
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
High Reliability
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
Single
Height :
900μm
Peak Reverse Current :
50nA
Packaging :
Cut Tape (CT)
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
40A
Terminal Position :
Dual
Forward Current :
1A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Voltage :
40V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
650mV @ 1A
Pbfree Code :
yes
Diode Type :
Schottky
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
Flat
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
550nA @ 40V
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Datasheets
RB168MM-40TR
ROHM Semiconductor RB168MM-40TR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 650mV @ 1A 150°C Max 550nA @ 40V 2-Termination Cut Tape (CT) SOD-123F Surface Mount
RB168MM-40TR Overview
An appropriate reverse voltage is 40V.Devices with this rating have an average rectified current of 1A volts.1A is the maximum value of forward current.There is no maximum output current when the value is 1A.Using the data chart, the peak reverse is 50nA in the datasheets.
RB168MM-40TR Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 50nA
RB168MM-40TR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB168MM-40TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB