RB095B-90TL
Mfr.Part #
RB095B-90TL
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V 3A CPD
Peak Reverse Current :
150μA
Average Rectified Current :
3A
Voltage - Rated DC :
90V
Base Part Number :
RB095B-90
Mounting Type :
Surface Mount
Output Current-Max :
6A
Operating Temperature (Max) :
150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Surge Current :
45A
Number of Pins :
63
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
90V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
6A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 90V
Published :
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750mV @ 3A
Radiation Hardening :
No
Forward Current :
6A
1 (Unlimited)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
45A
HTS Code :
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Max Reverse Voltage (DC) :
90V
Forward Voltage :
750mV
Max Reverse Leakage Current :
150μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RB095B-90TL
ROHM Semiconductor RB095B-90TL
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 3A 90V-DC TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
RB095B-90TL Overview
This device will operate when the forward voltage is set to 750mV.A maximum output voltage of 6A can be supported.Surge currents should be monitored and prevented from exceeding 45A.This device will operate when the forward voltage is set to 6A.The part can be used to draw a current of 6A.A reverse voltage peak of 150μA is used to power devices like this one.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 150μA, which is the current flowing from that semiconductor device.
RB095B-90TL Features
750mV forward voltage
a maximum output voltage of 6A
a peak voltage of 150μA
a reverse voltage peak of 150μA
RB095B-90TL Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB095B-90TL applications of rectifier diode array.
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23