RB060MM-30TR
Mfr.Part #
RB060MM-30TR
Package / Case
SOD-123F
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 2A PMDU
Package / Case :
SOD-123F
Output Current-Max :
2A
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Reach Compliance Code :
not_compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
GENERAL PURPOSE
Average Rectified Current :
2A
Number of Elements :
1
Number of Pins :
2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
490mV @ 2A
Forward Current :
2A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Operating Temperature (Max) :
150°C
Terminal Form :
Flat
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 30V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
ECCN Code :
EAR99
Reverse Current-Max :
50μA
Datasheets
RB060MM-30TR
ROHM Semiconductor RB060MM-30TR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 490mV @ 2A 150°C Max 50μA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-123F Surface Mount
RB060MM-30TR Overview
As a result, this device has a rectified current of 2A volts on average.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 2A.As soon as the reverse current maximum has been reached, 50μA is reached.Using the output current as an example, 2A is the maximum value.
RB060MM-30TR Features
an average rectified current of 2A volts
A maximum reverse current of 50μA
2A is the maximum value
RB060MM-30TR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB060MM-30TR applications of single-phase diode rectifier.
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB