RB058LAM150TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RB058LAM150TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOD-128
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 3A PMDTM
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Forward Current :
3A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Configuration :
Single
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Number of Phases :
1
Application :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Current-Max :
3A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 150V
Operating Temperature (Max) :
150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
SOD-128
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Flat
Additional Feature :
High Reliability
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Reverse Current-Max :
5μA
Diode Type :
Schottky
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
150V
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
840mV @ 3A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
RB058LAM150TR
ROHM Semiconductor RB058LAM150TR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 840mV @ 3A 150°C Max 3μA @ 150V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-128 Surface Mount
RB058LAM150TR Overview
Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 3A.As soon as the reverse current maximum has been reached, 5μA is reached.Using the output current as an example, 3A is the maximum value.
RB058LAM150TR Features
A maximum reverse current of 5μA
3A is the maximum value
RB058LAM150TR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB058LAM150TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB