QYX1H102JTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QYX1H102JTP
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 5% 50VDC RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Pitch :
3.5mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Polyester
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
28 Weeks
Published :
Length :
5mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Series :
QYX
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Width :
2.5mm
Capacitance :
1000pF
Number of Terminations :
2
Termination :
PC Pins
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
3.5052mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%
Datasheets
QYX1H102JTP
Nichicon QYX1H102JTP
QYX 1000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 50V-DC Polyester Through Hole
QYX1H102JTP Overview
Electrical devices have 0.138 3.50mm lead spacing.Temperatures of -40°C~85°C are suitable for operating the device.