QXK2G684KTP7FT
Mfr.Part #
QXK2G684KTP7FT
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC RAD
18 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Pitch :
22.5mm
Length :
25.5mm
No
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
EAR99
Termination :
PC Pins
Series :
QXK
Height Seated (Max) :
0.831 21.10mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated AC :
200V
Voltage - Rated DC :
400V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
2
JESD-609 Code :
e3
Width :
7.2mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.68µF
Size / Dimension :
1.004Lx0.283W 25.50mmx7.20mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
QXK2G684KTP7FT
Nichicon QXK2G684KTP7FT
QXK 0.68μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized
QXK2G684KTP7FT Overview
An internal (DC) voltage of 400V is required for systems to function.0.886 22.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -40°C~105°C degrees Celsius.
QXK2G684KTP7FT Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 400V