QXK2E105JTP7ZHFP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QXK2E105JTP7ZHFP
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Length :
20.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated AC :
125V
Height Seated (Max) :
0.799 20.30mm
Size / Dimension :
0.807Lx0.339W 20.50mmx8.60mm
Voltage - Rated DC :
250V
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
1μF
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Size Code :
Termination :
PC Pins
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 125
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.689 17.50mm
Terminal Pitch :
17.5mm
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
QXK-ZH
Packaging :
Bulk
Width :
8.6mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C